Upomínka na 25ti leté jubileum T. J Fügner Drážďany 1914

Kód: A-SOK2/5/17
Tip
Neohodnoceno
3 999 Kč
Skladem (1 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zřejmě jeden z nejvzácnějších sokolských odznaků. V roce 1889 vznikla v Německu první sokolská jednota - Drážďany. V následujících letech vzniklo ještě dalších sedm jednot. Všechny jednoty postupně ukončily svoji činnost kvůli nástupu A. Hitlera v Německu, poslední záznamy o nich existují z roku 1938. Dnes funguje na území SRN pouze jediná jednota, Mnichov.

O samotném Sokole Drážďany toho nevíme příliš. Jak bylo řečeno, založena byla roku 1889. Zúčastnila se již II. Všesokolského sletu r. 1891. Členové jednoty se zúčastnili všech dalších sletů, včetně povláčeného sletu r. 1920 a malá skupina dorazila i na slet roku 1938, již pod hákovým křížem. Po válce již jednota činnost neobnovila. Odznak z roku 1914 je mi jediným známým předválečným německým sokolským odznakem. V té době měla jednota necelých 200 členů. Vzhledem k osudu Sokola v Německu a osudu samotného domovského města se dá předpokládat, že se mohly dochovat i pouhé jednotky kusů tohoto odznaku. Osobně jsou mi známy dva.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ostatní sokolské odznaky a medaile, Odznak
Typ produktu: Odznak

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Podnik Karnet - Kyselý byl založen roku 1905 rytci Rodolfem Karnetem a Vilémem Bergmanem a účetním Jaroslavem Kyselým. Bergman krátce na to ze společenství odchází. Firma sídlila v Praze na Žižkově a představovala jeden z předních ryteckých závodů na našem území. Kromě odznaků a medailí se zde vyráběly například štítky na hole, psí známky, automobilové plakety a automobilové tovární štítky, pečetítka, jmenovky a vůbec rytecké práce všeho druhu. Podnik zaniká roku 1948 komunistickým znárodněním a začleněním do výrobního družstva Znak jako pobočný Závod 02.